HomeMapa stránek Telefon: +420 775 872 705

Nacházíte se na:

HomeO plastových oknechPéče o plastová okna

Jak pečovat o plastová okna

Ať už si pořídíte levná plastová okna, či okna za vyšší částku, nikdy vám neprokáží dobrou službu, pokud se o ně nebudete náležitě starat. 

Tím nemyslíme umývání a leštění dvakrát denně, zpívání ukolébavek a nasazování pláštěnky když prší. Ale díky pár trikům vám vaše plastová okna vydrží o mnoho déle a budou také lépe sloužit. A vzhledem k tomu, že určitě z vaší strany nešlo o investici na rok, bylo by dobré si tyto typy zapamatovat. Plastová okna se vám za to odvděčí mnohaletou službou.

Rady na začátek

Nově nainstalovaná plastová okna budou zřejmě i přes veškerou snahu řemeslníků zašpiněná.  Je proto vhodné okna umýt. Zvláště pak, jsou - li znečištěná stříkanci vápna či malty. Při ponechání těchto nečistot může dojít např. k vniknutí malty do kování. Tím riskujete zablokování okna či nefunkčnost okenního těsnění.

Po umytí a očištění oken odstraňte jejich ochranou fólii. Pokud byste na to zapomněli a vzpomněli si za dobu delší jak dva až tři týdny, mohlo by se také stát, že fólie již sejmout nepůjde.

Kontrola a promazávání je základ

Alespoň jednou měsíčně se doporučuje zkontrolovat funkčnost odvodňovacích kanálků okenních rámů. Kanálky se totiž mohou zanést a voda by tak nemohla dobře odtékat. Proto je jejich čistota a průchodnost velmi důležitá.
Také díly kování je vhodné kontrolovat. Jestliže váznou a nebo jsou špatně ovladatelné, je dobré je promazat. Abychom těmto problémům předešli doporučuje se promazávat alespoň dvakrát ročně.

Čištění profilů oken

Jak bílé, tak i barevné okenní profily lze snadno čistit. A to vodným roztokem běžných saponátových prostředků. Rozhodně nepoužívejte organické prostředky, jako jsou ředidla, benzín apod. Ty mohou porušit nejen barevný dekor ale především snížit odolnost profilů vůči působení atmosférických vlivů. Takže čistění ano, ale jen s vhodným čistícím přípravkem.

Objevíte - li na bílém profilu plastového okna drobný škrábanec, nezoufejte. I ten se dá poměrně snadno odstranit  přeleštěním tekutým, jemně abrazivním prostředkem. V případě hlubších škrábanců na profilech anebo poškození fólie s barevným dekorem je lepší se obrátit na výrobce.

Bezpečné mytí oken

Jarní úklid, podzimní úklid, okna se prostě mýt musí. A tak vám na závěr přinášíme pár bezpečnostních tipů.
Chcete - li čistit venkovní strany oken a nenacházíte se v přízemí, vždy otevřete křídla plně do místnosti. Skla pevně zasklených dílů, resp. okenní rámy, které je nutno umývat z vnější strany, čistěte jen s největší opatrností.

Při úplném otevírání okna za účelem čištění výklopných křídel, je nutné kování odjistit, aby došlo k potřebnému uvolnění křídla. Je třeba vždy dbát na jeho správné zpětné zajištěné.

Přejeme, aby vám plastová okna přinesla spoustu radosti a užitku, po co nejdelší dobu