HomeMapa stránek Telefon: +420 775 872 705

Nacházíte se na:

HomeJak na recenze?

Na co si dát pozor při čtení recenzí?

Plánujete kupovat plastová okna a po pročtení nejrůznějších diskusí a fór jste ještě nerozhodnější než předtím? Je určitě dobré si pročíst recenze a reference na různé firmy prodávající plastová okna, ale stejně jako u mnoha jiných věcí je potřeba být obezřetný. Ne všechno, co se na internetu píše, je pravda.

Když člověk zadá do vyhledávače slovní spojení se známou českou firmou prodávající plastová okna – oknostyl zkušenosti, oknostyl recenze či reference oknostyl – vyjede mu celá řada nejrůznějších diskusí, poraden a fór. V seznamu jednotlivých příspěvků o zkušenostech s firmou oknostyl se objeví i některé, které jsou velmi podivné a člověk má spíš pocit, jestli nejsou dílem konkurenční firmy nebo zhrzeného bývalého zaměstnance firmy oknostyl.

Při jakých příspěvcích je dobré zpozornět?

 1. 1.Přispěvovatel beze jména

  Internet je fenomén, kde se řečeno v nadsázce znají všichni ale zároveň nikdo. Jinak řečeno, ve virtuálním světě je obrovský prostor pro anonymitu a přispěvovatelé v diskusích toho hojně využívají. Při pročítání těchto bezejmenných příspěvků byste určitě měli být obezřetní, protože tito „noname“ lidé vlastně mohou napsat cokoliv, protože jsou nepostižitelní. Naopak více důvěřovat lze příspěvku, u něhož je autor podepsaný celým jménem a navíc ještě přikládá svou fotografii.

 2. 2.Příspěvky s reklamními odkazy

  S otázkou anonymity souvisí i druhé úskalí při čtení referencí a tím je reklama a takzvaný linkbuilding. Jde o službu, jejímž cílem je získat co nejvíce zpětných odkazů, díky nimž pak propagovaný web získá vyšší hodnocení od vyhledávačů a následně lepší pozice na různá klíčová slova při vyhledávání. Klasickým příkladem linkbuildingu je příspěvek sobika22, který přestože píše do diskuse, jež je nazvaná Firma Oknostyl v Brně – máte zkušenosti? propaguje jinou konkurenční firmu. Těchto klikatelných odkazů bývá v diskusích hodně a je potřeba se proti nim obrnit. Hodně vyhledávaný web totiž zdaleka nemusí přinést kvalitní výrobky.

 3. 3.Velké množství chyb a smajlíků

  Některé příspěvky o referencích s firmou oknostyl připomínají spíše „umělecká díla“. Smajlík střídá smajlíka a hojně jsou zastoupeny i gramatické chyby. Takové příspěvky možná vyvolají lehké pobavení, ale z hlediska serióznosti a relevantnosti leží dost nízko. Je nasnadě otázka, jestli člověk, který nedokáže napsat normální text bez hrubek a desítky smajlíků, je schopen dodat kvalitní a důvěryhodnou odpověď.

 4. 4.Emotivní texty bez fakt

  Zpozornět byste měli i u příspěvků, které vyjadřují pouze emoce, například nesympatičnost prodavače, ale konkrétní fakta se nedozvíte. K čemu vám bude přínosné vědět, že prodavač se málo usmíval, když nezjistíte, jestli byl přispěvovatel spokojen s prací montérů nebo jestli byl dodržen termín? Větší váhu tedy rozhodně mají texty, v nichž přispěvovatel stručně ale jasně popisuje své zkušenosti.